4-Б клас  гімназії 3 «СУЗІР'Я»
Бердянської міської ради

Практичне заняття: "Вогонь - друг, вогонь - ворог"

Виховний захід для учнів



                                                                     

Відділ освіти

виконавчого комітету Бердянської  міської  ради

Запорізької  області


 

 

Тема. Практичне заняття:

«Вогонь – друг, вогонь – ворог»

 

Урок підготувала:

Гавриленко Г.В.                                                        

 

вчитель початкових класів вищої категорії

Бердянської гімназії №3 «Сузір’я»

Бердянської міської ради

Запорізької області

 

м. Бердянськ

2013 – 2014 н. рік

 

 

 

Виховний захід для учнів

 

Тема.  Практичне заняття: «Вогонь-друг, вогонь-ворог»  


 

Мета: продовжити формувати уявлення про причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки; вчити учнів правильно діяти у випадку виникнення пожежі в сусідів чи на інших об’єктах; розвивати навички самозахисту; виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки.

 

 

Хід проведення:

 

I.   Організаційний момент 

Вправа  «Знайомство».

Ваші міркування «Навіщо людині сірники».

(Кожен учень представляється і висловлює свою думку).

 

II.  Повідомлення теми заняття

 

1.  Гра «Шифрувальник»

 

- Яка тема уроку  дізнаєтесь, коли розкодуєте речення.

 

                                                                         5 во

                  6 гонь

 

                                                              1 Во               7 во

      3  др                                4 уг                                              2  гонь

 

                                                                 8 рог

 

2.     Вправа «Очікування».

 

а) Учні свої очікування записують на аркушах паперу.

б) Підведення підсумків вправи.

 

 

III. Повторення вивченого матеріалу.

 

3.     Вправа «Асоціативний кущ»

 

- Ваші асоціації до слова «Вогонь».

Газплита

ЗапальничкаНебезпека

 

                           Сльози            Страх         Тепло                Піч

 

Рятувальники                     ВОГОНЬ                   Сірники

 

                                                                                Руїни

                      Горе                   

                                         Біда            Полум’я

 

 

4.     Розповідь вчителя з елементами бесіди.

 

-         Як ви гадаєте, діти, без вогню людина могла б жити?

-         Обґрунтуйте свою думку. (Відповіді дітей).

Якщо холоди настали –

Допоможе нам вогонь.

Він розтопить піч у хаті,

Але ти стій осторонь.

       - На вогні готують їжу,

                                  Пиріжки мама пече.

-         Якщо раптом світло гасне,

Свічку ми запалимо.

В цьому випадку вогню

Ми подякуємо.

                               - Як смеркне тільки надворі,

Вмикаєм лампочки в кімнаті.

-         А в печі велетенській – у домні –

Плавлять сталь сталевари невтомні.

                                    - Летить ракета в небесах,

                                      Вогонь із сопла рветься - ах!

                                      Такий він сильний, мудрий, дужий.

                                        Вогонь потрібний людям, друже.


Вчитель

       Вогонь завжди потрібний людині, бо він дає тепло і світло. Без вогню людині жилося б важко. Жодного дня ми не можемо обійтися без нього. Тому людина приручає його.

-         Чому люди його бояться?

(Відповіді учнів)

 

Вчитель.

Дійсно, вогонь – найстрашніша у світі стихія, тому що вона практично нічого живим не залишає на своєму шляху. Створюється надзвичайно висока температура, від якої все спалахує, вода миттєво випаровується, а вогонь усе спопеляє. Поширюється їдкий дим, що наповнює всі приміщення і не дає дихнути, бо наповнює легені чадним димом. Це дуже страшна стихія, з якою важко впоратися. Вогонь – це ворог людини.

 Іноді він виходить з- під контролю. Як тоді бути? Як з вогнем боротися, коли вже щось горить?

Сьогодні ми про це і поговоримо. А працювати будемо у групах.

 

 

4. Вироблення правил роботи на занятті.

 (Вчитель записує на дошці).

        Об’єднання у групи.

        Вибір лідера.

        Прийняття думок від кожного члена групи.

        Правило піднятої руки.

        Максимальна активність.

        Презентація роботи.

 

5.     Вправа «Пошук точок дотику»

 

а)  Об’єднання у групи: «Причина виникнення пожежі у побуті» (5 груп)

  Завдання

За поданим віршем встановити причину виникнення пожежі.

 

 

Група №1

 

а) На роботі мама й тато.

Сірники знайшли малята.

І не знає дітвора,

Чим скінчитись може гра.

(Недбале поводження з сірниками).

 

Група №2

 

 б) Електропраска – кожен знає –

        У побуті допомагає.

        Та пам’ятати має кожний:

         Лишать без нагляду її не можна.

(Залишені без нагляду працюючі електроприлади).

 

Група №3

 

в) Наказали мама й тато

          Всі електроприлади разом не вмикати,

          Бо нагріється розетка,

          Спалахне вогнем умить,

          І від того дім згорить.

(Несправна електропроводка або перевантаження електророзетки).

 

Група №4

 

г) Калорифер не вмикати

         При фіранці, - каже мати.

         Мама вийшла і не знає,

         Що вікно уже палає.

(Електрокамін, що стоїть близько до тюлю чи скатертини).

 

Група №5

 

r) Новий рік! Зійшлись малята,

Щоб ялинку прикрашати.

Та свічкам – прикрасам – зась!

Глиця щоб не зайнялась.

(Запалені свічки на новорічній ялинці, бенгальські вогні, хлопавки, петарди).

 

б) Робота у групах.

в) Презентація роботи.

 

Вчитель  Щоб зберегти своє життя, потрібно добре знати правила протипожежної безпеки.

 

а) Об’єднання у групи: « Правила протипожежної безпеки» (3 групи).

 

б) Робота у групах.

 

         Утвори і запиши речення, з’єднавши правильно ліву та праву частини.

Для розваги і для гри                           а не в лісі, а ні в хаті.

Не розпалюй сам багаття,                умикати нам не слід.

З грубки жару не беріть                    то вимкни всі електроприлади.

 Плитку, праску                                  це небезпечно.

 Коли йдеш з квартири,                     користуйся ліхтариком.

Не грайся з вогнем -                           жар в собі вогонь таїть.

Не грайся запальничкою,                  сірників ти не бери.

 

в) Презентація роботи.

 

6. Тренінг навичок відмови. Об’єднання у 3 групи (так, ні, не знаю).

Завдання: придумати ситуацію, в якій діти збираються гратися з небезпечними предметами, що можуть  привести до пожежі.

Розіграти сценку.

 

 (Презентація кожної групи).

 

Вчитель. Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на мільярди гривень.

Якщо виникла пожежа - рахунок часу йде на секунди. Не панікуйте та остерігайтеся: високої температури, задимленості та загазованості, обвалу конструкцій будинків і споруд, вибухів технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев і провалів. Знайте де знаходяться засоби пожежегасіння та вмійте ними користуватися.

У житті трапляється різні ситуації. Але запам’ятай! Ніколи не панікуй. Перший вогонь можна залити склянкою води. Другий – відром води, а до третього вогню треба викликати пожежників, бо сам не впораєшся. Якщо трапилося таке лихо, то не біжи і не ховайся, а заливай пожежу водою, доки вона ще маленька. Якщо пожежа почалася на підлозі, то можна кинути мокрого рушника, щоб накрити полум’я і не дати йому поширитися. Однак трапляється, що вогонь розгоряється і починає перекидатися з одного предмета на інший. Тоді обов’язково телефонуйте за номером…..?

 

7. Об’єднання у групи «У разі пожежі телефонуй!».

Практичне заняття творчого характеру.

Оформити телефони, за якими можна подзвонити рятувальній службі.

(Презентація роботи кожної групи).

 

9. Зворотній зв'язок. Висновок роблять учні разом із вчителем.

 

10. Прощання.

 

 

IV. Підсумок.

 

1. Гра «Так чи ні!»

 

- Можна гратися із сірниками?(НІ)

- Вимкни телевізор і вкладайся спати.(ТАК)

- Рятувальну службу викликай за номером 02!(НІ)

- Не можна сушити білизну над газом.(ТАК)

- Увімкни електроприлади і йди до школи.(НІ)

- Сірники дітям – не іграшка.(ТАК)

- Ялинку прикрасимо бенгальськими вогнями?(НІ)

- Під час пожежі заховаюсь під ліжко.(НІ)

 

 

Додаток 2

 

    1. Для розваги і для гри сірників ти не бери, бо з вогнем погані жарти - жартувати 3 ним не варто .

2. Не розпалюй сам багаття ані в лісі, ані в хаті. Легко вогник запалити - та не просто погасити.

3. З грубки жару не беріть - жар в собі вогонь таїть. Хоч маленька жарина - для по­жежі все ж причина.

4. Телевізор, плитку, праску уми­кати нам не слід! Пам'ятаймо це, будь ласка, бо від цього стільки бід.

 

5.Пам’ятаймо кожен з нас: Де бензин, мастило, гас. ­Там вогонь не підпускай! Спалахне усе - і край! 

 

 

 

Тема: Казка «Вогонь – друг чи ворог?»

 

Мета: Ознайомити учнів з причинами виникнення пожеж; навчити їх, як правильно діяти під час пожежі в приміщенні чи в лісі, у формі гри повторити і закріпити правила протипожежної безпеки. Виховувати бережливе ставлення до природи.

 

Дійові особи:

                   Зайченя

                   Їжачок

                   Їжачиха

                   Пан Вогник

                   Відьма Пожежа

                   Бобри

                   Старий дуб

                   Козлик

                   Білочка

                   Ведучий

 

Казка «Вогонь – друг чи ворог?»

         Ведучий: Не за горами високими, не за морями глибокими, а біля лісу на лузі зустрілися друзі – зайченя - хвалько та їжачок - трудівничок.

         Зайченя: Їжаче, та встигнеш ти ще ці уроки зробити! Давай-но краще побіжимо до Старого дуба, пограймось. А то-така нудота!

Їжачок: А правила ОБЖ на завтра хто буде вчити?

         Зайченя: Та, що там вчити! Вулиця, пішохід, перехід, транспортні засоби, «101», «102», «103», «104». Ніяких тобі пригод, одні тільки правила… Ой, як сумно і не цікаво.

         Їжачок: Я бачу, що ти добре засвоїв правила Дорожнього руху. Але ж на завтра треба ще прочитати й оповідання під назвою: «Вогонь – наш друг чи ворог?»

         Зайченя: Ой, Їжачку, слухався б ти краще мене, тоді все б було гаразд. Навіщо нам читати якісь оповідання? По дорозі до Старого дуба зустрінемо дорослих звірів, які закінчили лісову школу, і вони нам розкажуть про те, чи «друг нам вогонь, чи ворог».

         Їжачок: Гей, ти неуку! Дорослих, звичайно, треба слухати, але ж і домашні завдання треба виконувати! Але давай побіжимо та переконаємося! (Звірята зустрічають Їжачиху).

         Їжачок: Мамо! А вогонь нам друг чи ворог?

         Їжачиха: Синочку, ось зараз я прийду додому, насмажу грибів з цибулькою у сметані, а ти прийдеш і з’їси їх тепленькими і смачненькими.

         Зайченя: Побігли, Їжачку! Бачиш, як просто. (Звірі зустрічають козлика).

         Їжачок: Козлику, як ти гадаєш, чи має рацію моя матуся, коли стверджує, що вогонь – наш друг?

         Козлик: Звичайно, друзі. Узимку я затоплю піч та буду собі дивитися телевізора у теплі, та ще капусту їсти.

Приходьте до мене в гості.

Ми щоденно в печі й на плиті

Ставимо їжу для себе варити.

Добрий вогник нам хліб випікає

І від холоду нас захищає.

         Їжачок: Давай спитаємо ще й у Білочки, бо їй з дерева все видно. (Вибігають за куліси).

         Ведучий: Поки наші друзі шукають Білочку, подумаємо разом, яка користь може бути від вогню? Для чого потрібен вогонь? Для чого використовують сірники? Молодці, діти! Вогонь – надійний помічник та друг людини. (Звучить музика, до зали входить Пан Вогник).

         Пан Вогник:

Добрий день шановні друзі!

Я здоров’я всім бажаю.

Але будьте обережні –

Вогник завжди тління має.

Якщо виникне десь дим,

Або виникне десь спалах,

Телефон лише один –

«101», «101», «101».

(Під музику забігає Відьма – Пожежа).

Відьма – Пожежа:

Сірники, ви, мої сірники!

Від вогню, від яскравого полум’я,

Я щаслива завжди, залюбки.

І яке маю я задоволення!

Пан Вогник: Тітко, що ти робиш?

Відьма-Пожежа: Ой, налякав! Чому ти кричиш, як на пожежі? Я – твоя тітка, і ти повинен мені допомагати, навчати дітей, як правильно пожежу розпалити. (Підходить до глядачів, смикає за волосся, дає щиглів)

Слухайте уважно, діти!

Як правильно пожежу розпалити:

Спочатку ви по хаті побродіть,

Понишпоріть та сірники знайдіть.

І часу не гайте – розведіть вогонь,

І не гасіть його, Боже боронь!

Хай дим пожежі всі довкіл побачать,

Бо ви – герой, а це велика вдача.

І як герой, сховайтесь тишком-нишком

Подалі від вогню, хоча б під ліжком.

(Вбігає Зайченя, дуже схвильоване).

Зайченя: Горить будинок Білочки. Їжачок допомагає, Білченя – там, а мені наказ, викликати пожежних за номером телефону. А я ще не прочитав оповідання і не знаю, який номер потрібно набирати.

Діти: «101».

Зайченя: Спасибі! (Набирає номер, кричить у слухавку). Алло! Це пожежні? Негайно приїздіть сюди! Пожежа! Палаємо! Як куди? Сюди! Ви що, не бачите? Адже палає! (Кладе слухавку, біжить за куліси).

Ведучий: Діти, а чи все вірно зробив Зайченя?

Діти: Ні, він не назвав адреси!

Ведучий: Молодці! (Говорить по телефону). Алло. Говорить ведучий. Пожежа у лісі. Дібровий гай № 8, палає будинок Білочки, біля Старого дуба. (Під маршову музику входять двоє Бобрів).

Бобри:

Ми пожежні – Бобри,

Не жаліємо води,

Гасимо пожежі.

Все повинні пам’ятати,

Що з вогнем не можна грати,

Будьте обережні!

(На сцену вибігає Пан Вогник, Їжачок, Зайченя, Козлик, Їжачиха, Білочка).

 

Пан Вогник:

Стій-но, злодюго – Відьмо, стій!

Разом з дітьми про безпеку

Вивчаємо правила нелегкі,

І щоб навік здолати,

Ми їх повинні твердо знати.

(Під час демонстрації знань з Правил пожежної безпеки Відьма – Пожежа зображає свою загибель).

         Їжачок: Сірниками гратися не можна!

         Білочка: Виходячи з квартири, вимикайте електроприлади!

Їжачиха: Не розводьте багаття в лісі!

Козлик: Не тримайте вибухові речовини поблизу від вогню!

Пан Вогник: Вогнегасник повинен бути завжди поряд!

Бобер 1: Потрібно користуватися налагодженими електроприладами!

Бобер 2: Ніколи не користуйтесь газом без нагляду дорослих!

Бобер 1: Молодці, друзі! Ви врятували життя білченятам, врятували ліс та майно! Білочки-мами не було вдома, а неслухняні білченята знайшли сірники, почали з ними гратися та й не помітили, як запалав будинок від маленької жаринки. Білченята забилися в куток і могли загинути від вогню. Та Їжачок – молодець, він їх врятував.

Пан Вогник: Бобри пожежні також молодці! Вони дуже швидко та вміло загасили полум’я водою. Раз – другий і тільки дим залишився.

Бобер 2:

Дітям добре треба знати

Правила протипожежні.

І з вогнем не пустувати,

Бути дуже обережним.

         Бобер 1: Ну, а нам вже час йти. До побачення!

         Зайченя: Тепер вже неодмінно прочитаю оповідання про пожежу та вивчу Правила протипожежної безпеки. (Білочка підходить до Старого дуба).

         Білочка: Ой! Про нього мені розповідала матуся. Колись цей Старий дуб постраждав від вогнища, яке хтось із неохайних відпочиваючих забув загасити. Загинула вся родина Дуба. Так і не вдалося врятувати молодих синів-дубочків. З того часу Старий дуб не розмовляє, не чутно навіть шепоту листя.

         Їжачок: Зайченя, давай подивимося, що у дуплі? Ой, книга! А сторінки обгоріли! Що ж у ній написано? (Читає). Той, хто виразно прочитає те, що написано у книжці, поверне голос Старому дубу.

         Зайченя: Читай швидше!

         Їжачок: А тут деякі слова обгоріли!

         Ведучий: Нічого страшного, друзі, діти вам допоможуть. Читай, Їжачку, а те, що не розбереш, тобі діти підкажуть.

         Їжачиха:

І малятам і звірятам

Дуже добре треба знати:

Сірники – не для забави,

З ними страшно мати…

         Діти: Справу!

         Козлик:

Розігрілась праска дуже.

Що робити будеш, друже?

За гаряче не хапай,

Із розетки…

         Діти: Вимикай!

         Їжачок:

Знать повинен учень кожний:

Щоб похід був до ладу,

Жартувати з вогнем не можна –

Ліс потрапить у …

         Діти: Біду!

         Зайченя:

Вивчить Правила пожежні,

Будьте дуже обережні!

Знає хай дитина кожна!

Жартувати з вогнем не…

Діти: Можна!

Старий дуб: Спасибі вам, Зайчику, Їжачок, Бобри-пожежні! Спасибі й вам дорогі друзі за те, що повернули мені можливість говорити. Ось послухайте Старого дуба. Добру роботу ви разом зробили – дружно і швидко вогонь загасили.

Пан Вогник:

Не розводьте у дворах

Вогонь, попелища.

Особливо кили вітер

Між будівель свище.

Понесе вітер жаринку

На дах у кватирку,

А для спалаху майна

Досить і хвилинки.

Як не будеш за цим стежить,

Може виникнуть пожежа.

Старий дуб:

Зрозуміло, всім відомо,

Що приємно бути здоровим.

Тільки всім потрібно знати,

Як здоровим можна стати.

Ведучий: Дорогі діти та гості! Наша казка закінчилась. Пам’ятайте, що треба бути обережним і хай вам допомагає добрий вогник!



Обновлен 05 мар 2016. Создан 22 фев 2016



Кредо учнів 4-Б класу:  «Для життя - не для школи вчимося»
Вас вітає 4-Б клас

Вчитель - вчителю, учням, батькам' Урядовий сайт для юних громадян Педрада Шкільне життя Всеукраїнський освітній портал  'Вчителям, батькам, учням' Всеукраїнський освітній портал  'Острів знань' Новини України та світу урядовий кур'єр Голос України
Сценарії Нового року - Шкільне життя
Сценарій Новорічного ранку
для молодших школярів
111111 Новий рік - Шкільне життя
Сценарій Новорічного свята
для учнів початкових класів
111111 Сценарії до свята Миколая- Шкільне життя
Сценарій свята
«Світом Миколай мандрує»
111111 Миколай - Шкільне життя
Сценарій свята
«До нас іде Святий Миколай»


Три колонки
Міністерство освіти і науки України

Департамент освіти і науки ЗОДА

Запорізький обласний інститут ППО

Відділ освіти міської ради


Урядові сайти

Наукові сайти

Освітянські сайти

Виховна робота
Безпека життя учнів

Телефонні «гарячі» лінії


Навчально-виховний процес

Інтернет-ресурси України

Позашкільні навчальні заклади

Фотогалерея 4-Б класу

Відеоматеріали про 4-Б клас

Новости Бердянска  (рос.)
©  Інтернет-ресурс -
офіційний сайт 4-Б класу Бердянської гімназії №3 «СУЗІР'Я»:

   WWW.2BSUZIRIA.IO.UA          

Гімназія №3 «СУЗІР'Я» Бердянської міської ради, 2016-2017
71114, м. Бердянськ Запорізької області, вул. Потійська, 13 Тел.:   +38 (061) 532-26-60
Е-mail: gymnasium-3@ukr.net


Редактор сайту:  Чипчева М.В.
Авторська група: Гонтар Ю.В., Кондратьєва Т.М.
Тел.:   +38 (097) 532-79-44
Е-mail: yv.gontar@i.ua


Авиационный справочник Вам-взлет! Информационный портал PRO Berdyansk-INFO 1

Украинский портАл

Цвет ссылок

1